SON DAKIKA HABERLER: DüNYADA şOK ETKISI! YINE KARADENIZ KıYıSı...

Çin lideri Xi Jinping'i Moskova'da ağırlayan ve işgalin başından bu yana en büyük desteği alan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, gece yarısı aldığı haberle sarsıldı. Putin için Pazartesi günü harika başladı, Pekin'den havalanan uçak öğle saatlerinde Moskova'ya indi. Ukrayna işgalinin başlamasından sonra ilk kez Rusya'yı eden Xi ile Putin'in ilk görüşmesi hayli sembolikti. Vladimir Putin konuğuna 'Sevgili arkadaşım' diye hitap etti, "Senin savaşı sona erdirecek planını konuşacağız" dedi. Rus lider, Pekin yönetiminin sunduğu 12 maddelik barış planını detaylı şekilde incelediklerini de ekledi.

Üç gün sürecek gezinin ilk görüşmesi sona erip Moskova'da herkes yataklarına çekildiğinde, Karadeniz kıyısından gelecek haberi kimse beklemiyordu. Vladimir Putin'in 2014'te el koyduğu Ukrayna toprağı Kırım Yarımadası, Ukrayna'nın topyekun işgalinden bu yana Rusya'nın çok ağır darbeler aldığı bir nokta oldu.

Ukraynalılar geçtiğimiz yıl yaz mevsiminde Kırım Yarımadası'ndaki bir Rus hava üssünde savaş uçaklarını vurdu. Güneşli bir Ağustos gününün ortasında, insanlar sahilde denize girip güneşlenirken neredeyse tüm Kırım'ı sarsan patlamalar oldu. Uydu fotoğrafları, yarımadadaki Saki Hava Üssü'nün patlamalar sonucu ağır hasar aldığını kanıtladı.

Üsteki en az sekiz savaş uçağının imha edildiği ya da zarar gördüğü belirlenirken, patlamalar sonrası kraterler oluştuğu ve büyük bir alanın yandığı da yine fotoğraflara yansıdı.

22 Şubat 2022'de başlayan savaşta üstünlük yavaş yavaş el değiştirirken gerçekleşen Saki saldırısı, aslında Rusların kontrol ettiği bölgeler için bir dönüm noktasını işaret ediyordu. Hava üssünde arka arkaya gerçekleşen patlamaları Ekim ayındaki tarihi saldırı izledi.

Putin’in malikânesinin çevresi, yasak bölge!

Vladimir Putin'in en prestijli projesi, Rus ana karası ile Kırım'ı birbirine bağlayan Kerç Köprüsü havaya uçuruldu. Dünyada şok etkisi yaratan saldırı, Ukraynalıların Moskova'ya en büyük meydan okumalarından biri oldu. Alevlerle kaplı köprünün fotoğrafları tüm ululararası medyanın manşetlerindeydi.

Vladimir Putin'in Kerç Köprüsü'ndeki saldırıya yanıtı, Ukrayna'nın tüm kritik altyapı tesislerine füze yağmuru başlatmak oldu. Ekim ayı başından itibaren Rus ordusu artık düzenli bir şekilde Ukrayna şehirlerine su, elektrik ve ısınma sağlayan sistemlere haftada bir füzeler ateşliyordu. Füze yağmuru, Ukraynayı destekleyen Batılı ülkeler için bir kırılmayı da beraberinde getirdi. Kiev yönetiminin aylarca talep ettiği üst düzey hava savunma sistemleri, haftalar içinde Ukrayna'ya gönderildi. ABD'nin ünlü Patriot hava savunma sistemlerinin de yer aldığı silah paketi, Ukraynalıları kış mevsiminde yıldırmayı hedefleyen Rusların füze yağmurunu boşa çıkardı.

Ekim 2022'nin sonlarında Ukraynalılar bu kez Sivastopol'da demirleyen Rus savaş gemilerini insansız hava araçlarıyla hedef aldı. Kırım'daki Karadeniz Filosu'nun kalbini vuran Ukraynalılar, haftalar içinde Putin'in savaştaki en utanç verici kararını almasıyla Kırım'ın hemen kuzeyindeki Herson'u geri aldı. Artık yarımadanın Ruslardan tamamen temizlenmesi gündemdeydi.

Jetler yola çıkıyor! Putin'i çıldırtacak 'NATO hamlesi'

BİR GECE VAKTİ, PUTİN DİREKSİYONDA

Mart 2023'e gelindiğinde ise, savaşın birinci yılında cephe hattında arka arkaya hezimetler yaşayan Rusya lideri Vladimir Putin'den sürpriz bir ziyaret geldi. Kırım Yarımadası'na giden Putin, buradan haritadan sildikleri Mariupol kentine geçti. Rus liderin gece yarısı Azak Denizi kıyısındaki liman kenti Mariupol sokaklarında gece yarısı araç kullandığı görüntüler büyük ses getirirken, Kiev yönetiminden dikkat çekici bir açıklama geldi: "Bir hırsıza yakışır şekilde, gecenin karanlığında Ukraynalı Mariupol'u ziyaret etti."

Putin sürpriz yaptı, dünyada manşet oldu! İlk kez Ukrayna topraklarında

YİNE KIRIM, BU KEZ CANKÖY

Söz konusu ziyaretin henüz yankıları dinmeden, Kırım'da Moskova'yı alt üst eden bir saldırı daha oldu. Rus ordusu, Ukrayna'yı vurmak için trenlerle taşınan cruise füzelerini Kırım'a taşıyordu. Rusların Kırım Yarımadası'nın kuzeyinde ilerleyen treni Ukraynalıların izlediğinden haberi yoktu. Ukraynalılar, füze trenini insansız hava araçlarıyla vurdu.

Dzhankoi bölgesinde gece yarısına doğru gerçekleşen saldırı, yaklaşık 30 dakika süren bir patlamaya yol açtı ve anında dünyada son dakika oldu. Ukraynalılar, trenle taşınan Kalibr-KN füzelerinin yok edildiğini belirtiyor. İstasyon çevresinde kaydedilen bir video görüntüsünde arka arkaya patlamaların yaşandığı ve insanların panik halinde konuştuğu görüldü.

Saldırının gerçekleştiği Dzhankoi (Türkçesi Canköy), Kırım Yarımadası'nın kuzeyinde yaklaşık 40 bin insanın yaşadığı küçük bir şehir. Canköy ayrıca, Putin'in askerlerini geri çekmek zorunda kaldığı Herson'a da oldukça yakın bir konumda.

Ukrayna istihbaratına göre, füzeler Rusya'nın Karadeniz Filosu tarafından kullanılacaktı. Kailbr füzeleri, son aylarda Ukrayna şehirlerine ve altyapısına yönelik saldırılarda yaygın olarak ateşlendi.

Ukrayna TV’sine konuşan bir kent sakini, henüz doğrulanmamış haberde, 30 dakika boyunca süren patlamaların Canköy’ün bir kısmını elektriksiz bıraktığını belirtti.

BBC, saldırının Kiev tarafından resmen doğrulanması halinde 2014'ten bu yana Putin'in elinde olan Kırım'ın kalbinde Ukrayna ordusu tarafından gerçekleşen nadir bir baskın olacağını aktarıyor.

Kırım'daki işgal yöneticileri ise, yaptıkları açıklamalarda cruise füzelerinden hiç söz etmedi ve Ukrayna drone'larının sivillerin yaşadığı evlere hasar verdiğini savundu.

Rus jeti, Amerikan İHA'sının üzerine yakıt boşalttı! İnanılmaz anlar

ABD ve Rusya'nın işgalin başından bu yana ilk kez doğrudan karşı karşıya geldiği bölge de, yine Kırım Yarımadası açıklarıydı. Rus savaş uçakları, 14 Mart Salı günü Kırım'ın güneybatısında uluslararası sularda seyreden bir Amerikan insansız hava aracını düşürdü. MQ-9 Reaper'in pervanesine çarpan Rus Su-27 jetinin hamlesi, süper güçler arasındaki ilk sıcak temas olarak kayıtlara geçti.

Ukraynalılar, hafta başında yine Rus Su-27'lerinin yer aldığı bir başka görüntü paylaştı. Bu kez, Rus jetlerinin hedefinde Ukrayna'nın Türkiye'den satın aldığı Bayraktar TB2 insansız hava aracı vardı. Amerikan MQ-9 Reaper'la aynı manevraları Bayraktar TB2'yi düşürmek için deneyen Rus savaş uçakları, başarılı olamadı.

Rus jetinden Bayraktar TB2'ye aynı manevra! Putin 1 yıl sonra itiraf etti: Paniğe kapıldım 2023'te Ukrayna savaşı için 5 muhtemel senaryo! Napolyon, Hitler ve Stalin...

2023-03-21T05:14:27Z dg43tfdfdgfd