TüRKIYE SEçIMLERI SES GETIRDI... BIR NOKTAYA DIKKAT çEKTILER

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'nin ikinci turu, Dünyanın doğusundan batısına pek çok ülkede büyük ses getirdi. Uluslararası gazeteler Başkan Erdoğan'ın başarısının tarihi bir zafer olduğunu ifade ederken Türkiye'nin küresel bir aktör olarak gücünü artırdığına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'nin ikinci turu sona erdi. CHP Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na büyük bir fark atan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, tarihi bir zafere imza attı.

Uluslararası basın ise Türkiye'deki seçim sürecini yakından takip etti. Dünyanın doğusundan batısına pek çok ülke Başkan Erdoğan'ın zaferini kaleme aldı.

İngiliz gazetesi The Guardian, sabaha karşı yayımladığı haberinde Başkan Erdoğan'ın 20 yıllık iktidarını uzattığın ifade etti. Haberde, Rusya-Türkiye ilişkilerinin NATO'yu şekillendirebileceğini söyledi.

Reuters da seçim zaferinden bahseden gazeteler arasındaydı. Haberde Kılıçdaroğlu ile Erdoğan'ın oy oranları da paylaşıldı.

Wall Street Journal da Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimini kazandığını ifade ederek 'oranlara resmen meydan okuduğunu' söyledi. Haberde küresel dengelerin yeniden şekilleneceği de söylendi.

Yunan basınının da gündemi elbette ki Türkiye'deki seçimler oldu. Başkan Erdoğan'ın zaferini ilan eden Yunan gazetesi Kathimerini, ilereyen aylarda neler olacağının merak konusu olduğunu ifade etti.

CNN ise bu zaferin tarihi olduğunu ifade eden bir haber yayımladı. Haberde, Erdoğan'ın 'Kazanan Türkiye'dir' dediğine dikkat çekildi.

2023-05-29T05:15:15Z dg43tfdfdgfd