İSRAIL-LüBNAN SıNıRıNDA MAYıN PATLADı: YARALıLAR VAR

İsrail-Lübnan sınırında infilak eden mayın sonucu 3 İsrail askeri yaralandı.

İsrail-Lübnan sınırında mayın patlaması sonucu 3 İsrail askerinin yaralandığı belirtildi.

AA'da yer verilen habere göre, Lübnan basınında yer alan haberlerde, olayın ülkenin güney sınırındaki Ita eş-Şaab beldesi civarında meydana geldiği aktarıldı.

Haberlerde, İsrail ordusuna ait bir kepçenin sınırdaki kazı çalışmaları esnasında mayın patlaması olduğu ve 3 İsrail askerinin yaralandığı kaydedildi.

Hizbullah'a yakınlığı ile bilinen El-Manar televizyon kanalı sınırdaki patlamayı görüntüledi. Kanalda yayımlanan haberde mayının eski ve İsrail'e ait olduğu iddia edildi.

İsrail tarafından konuya ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

Lübnan ordusu 5 Mart'taki açıklamasında İsrail ordusuna ait devriye birliklerinin sınırı yaklaşık 1 metre ihlal ettiğini ve ivedi müdahale sonucu bu güçlerin geri çekildiğini duyurmuştu.

İsrail Ordu Sözcülüğü ise Birleşmiş Milletler Geçici Barış Gücü (UNIFIL) kontrolündeki Mavi Hat'ın Lübnan tarafında quot;onlarca şüphelinin toplandığını ve bu kişilerin bölgedeki sınır çiti çevresindeki İsrail ordusunun faaliyetlerini engellemeye çalıştığınıquot; savunmuştu.

Lübnan ile İsrail arasında, 87 kilometrelik sınır bulunuyor; iki taraf arasında zaman zaman farklı gerekçelerle gerginlik yaşanıyor. Lübnan-İsrail sınırını temsil eden quot;Mavi Hatquot;, 1978'de kurulan UNIFIL tarafından denetlenip korunuyor.

2023-03-21T14:14:46Z dg43tfdfdgfd