DEPREM BILIMCI DOç. DR. DOğAN KALAFAT HAYATıNı KAYBETTI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum taziye mesajında, "Depremle mücadelede her fırsatta bilgi ve birikiminden faydalandığımız, birlikte çalışmaktan onur duyduğumuz değerli bilim insanı, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nin kıymetli hocası Doç. Dr. Doğan Kalafat'ın vefat haberinden derin bir üzüntü duydum.

Ailesinin, sevenlerinin, akademi camiasının başı sağolsun. Allah mekânını cennet eylesin." dedi.

AFAD: BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUZ

AFAD'ın açıklamasında, "Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Müdürü, değerli hocamız Doç.Dr. Doğan Kalafat vefat etmiştir. Ailesine, yakınlarına ve yerbilimleri camiasına sabır ve başsağlığı diliyoruz." ifadeleri kullanıldı.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ'NDEN TAZİYE

Üniversiteden yapılan açıklamada, 'Türkiye'nin önde gelen deprem bilimcilerinden, Kandilli Rasathanesi’nin kıymetli hocası Doç. Dr. Doğan Kalafat’ı kaybettik. Boğaziçi Üniversitesi’ne, tüm sevenlerine ve akademi camiasına başsağlığı dileriz.' denildi.

Deprem uzmanından 4.4'lük sarsıntı sonrası uyarı: 'Bir sonraki kırılma' bu iki ilçede, Prof. Dr. Naci Görür Muğla depremi sonrası uyardı! 'Fay uzun süredir hareketli'

KANDİLLİ RASATHANESİ'NDEN AÇIKLAMA

Kalafat'ın vefat haberinin ardından Kandilli Rasathanesi'nden bir mesaj paylaşıldı. Mesajda, "Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün yeri doldurulmaz isimlerinden Doç. Dr. Doğan Kalafat arkadaşımızı kaybetmenin derin acısı ve hüznü içindeyiz.

Ülkemiz deprem izleme ağının sürdürülmesi ve geliştirilmesi konusunda yerbilimlerine büyük emek ve katkıları bulunan, uzun yıllar boyunca Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürlük görevini yürüten Doğan hocamız fedakarlığı, çalışkanlığı ve güleryüzü ile daima anılarımızda yaşamaya devam edecek." denildi.

YAPTIĞI GÖREVLER

1984'te Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Sismoloji Laboratuvarı'nda Jeofizikçi olarak görevine başlayan Kalafat, aynı bölümde laboratuvar şefi olarak 2004'e kadar görev yaptı. Ardından Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü olan Doç. Dr. Doğan Kalafat, 2015'e kadar bu görevini sürdürdü. Doç. Dr. Kalafat 2015'te başladığı KRDAE Bölgesel Deprem Tsunami İzleme Merkezi (BDTİM) müdürlüğü görevine Haziran 2024'e kadar devam etti.

Bugüne kadar Türkiye'de gözlemsel ve aletsel sismoloji, deprem izlemeleri ve deprem istasyonları şebekesinin gelişimine büyük katkıda bulunan Doç. Dr. Doğan Kalafat; Türkiye'de uydu sistemleriyle ilk geniş bant sismik istasyonların kurulumu ve fayların araştırılmasına öncülük etti. Uzmanlık alanları olan faylardaki aktiviteler ve deprem oluş düzenleri, yerkabuğu yapısının araştırılması, deprem kataloğu çalışmaları, fay düzlemi çalışmaları ve saha gözlemleri konularında dikkat çeken projeleri hayata geçirdi.

CENAZE PROGRAMI BELLİ OLDU

12 Temmuz 2024 Cuma saat 10:30'da Kandilli Kampüsü'nde yer alan Fatin Gökmen Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek törenle uğurlanacak olan Doç. Dr. Doğan Kalafat’ın cenazesi İstanbul Zincirlikuyu Camii'nde kılınacak öğle namazını müteakip İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilecek.

Bingöl'de 4.0 büyüklüğünde deprem! Naci Görür 'bu bölge problemli' uyarısı, Ve korkutan açıklama geldi: Artık fayın varlığını ortaya koyduk

2024-07-11T08:29:29Z dg43tfdfdgfd