ASLıNDA O GüN O BINADA OLMAYACAKTı

Aslında o gün o binada olmayacaktı

6 Şubatta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetindeki iki deprem, 50.096 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden oldu.

Kahramanmaraşın yanı sıra Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfada yüz binlerce bina yıkılırken yüz binlerce bina ağır hasar aldı.

Yıkılan binalardan biri de depremin sembolü haline gelen Hataydaki Rönesans Rezidans oldu. Sabaha karşı meydana gelen saat 4.17deki ilk depremde yerle bir olan binada yüzlerce kişi hayatını kaybetti.

80 kişiye ise ulaşılamadı.

Ailelerinin günler süren aramalarına rağmen 80 kişiden hiçbiri hastanelerde bulunamadı.

Kayıp olan kişilerin hepsinin ayrı bir hikâyesi bulunuyor.

O kişilerden biri de Dr. İbrahim Arıcı...

Dr. İbrahim Arıcı; eşi Gonca Arıcı ve biri 9, diğeri 12 yaşında olan iki kızıyla birlikte Mersinde yaşıyordu.

Geçtiğimiz mayıs ayında Hataydaki bir özel hastaneden teklif aldı.

Mersinde çalıştığı hastaneden daha yüksek maaşla aldığı teklifi, kızlarının geleceğini daha iyi hazırlama adına kabul eden Dr. İbrahim Arıcı, Hataya giderek işbaşı yaptı. Hatayda çalışıp hafta sonlarını Mersinde ailesinin yanında geçiriyordu.

Onlara daha iyi bir gelecek hazırlama adına hafta içi kızlarından ayrı kalmaya katlanan Dr. İbrahim Arıcı, cuma akşamları Mersine gidip pazartesi sabahları erken saatlerde Hataya dönüyordu.

Aslında her zaman olduğu gibi o hafta sonu da Mersine gidecekti ama iki nedenden dolayı Hatayda kalmayı tercih etti.

Hava karlıydı ve otomobilinin kar lastikleri yoktu. Kötü havada yola çıkmamayı, onun yerine o hafta yoğunluktan dolayı birikmiş bir - iki işini tamamlamayı tercih ettiği için Dr. İbrahim Arıcı, mayıs ayından bu yana ilk kez o hafta sonu Mersine gidemedi.

Dr. İbrahim Arıcı, işlerini tamamladıktan sonra pazar akşamı bir arkadaşının evine misafirliğe gitti. Saat 23.30da ise Rönesans Rezidans A2 Blok 8inci kat 132 numaralı dairede olan evine geri döndü.

Sabah 4.17de meydana gelen depremde de bina yıkıldı.

Depremden sonra 55 gün geçmesine rağmen Dr. İbrahim Arıcının akıbeti belirsizliğini koruyor.

Babası Mustafa Arıcı ve eşi Gonca Arıcı, Rönesans Rezidansın enkazında günlerce bekledi ama Dr. İbrahim Arıcının cansız bedenine ulaşılamadı.

Bilincini kaybetmiş bir halde yaralı olma veya akli melekelerini kaybetme ihtimali nedeniyle Hatay ve çevre illerdeki hastanelerde de aranan Dr. İbrahim Arıcıya ulaşılamadı. Verilen kayıp ilanları da sonuçsuz kaldı.

55 gündür eşinin kendisine veya cansız bedenine ulaşmak için çaba gösteren Gonca Arıcı, Habertürke konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: O gece evde olduğuna eminim. Çünkü otomobili pert olmuş bir halde binanın otoparkından çıkarıldı. Oradan ayrılmış olsa otomobili de olmazdı. Ayrıca saat 22de eşimle konuştum. Eve döneceğini söylemişti. Arkadaşları da 23.30da eve döndüğünü söyledi. İlk kez o hafta sonu Mersine gelemedi. Sahipsiz kimselerin naaşlarının defnedildiğini biliyoruz ama günlerce enkazın başında bekledik. İbrahimin cansız bedeni çıkmadı. DNA testinin sonuçlarını bekliyoruz.

2023-03-31T09:29:04Z dg43tfdfdgfd