ÜNLü DEPREM BILIMCI HAYATıNı KAYBETTI!

Ünlü deprem bilimci hayatını kaybetti!

Boğaziçi Üniversitesi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiyenin önde gelen yer bilimcilerinden Doç. Dr. Doğan Kalafatın hayatını kaybettiğini duyurdu. Açıklamada şöyle denildi:

1984 YILINDA ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

"1984te Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Sismoloji Laboratuvarında Jeofizikçi olarak görevine başlayan Kalafat, aynı bölümde laboratuvar şefi olarak 2004e kadar görev yaptı. Ardından Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü olan Doç. Dr. Doğan Kalafat, 2015e kadar bu görevini sürdürdü. Doç. Dr. Kalafat 2015te başladığı KRDAE Bölgesel Deprem Tsunami İzleme Merkezi (BDTİM) müdürlüğü görevine Haziran 2024e kadar devam etti.

BİRÇOK ARAŞTIRMAYA ÖNCÜLÜK ETTİ

Bugüne kadar Türkiyede gözlemsel ve aletsel sismoloji, deprem izlemeleri ve deprem istasyonları şebekesinin gelişimine büyük katkıda bulunan Doç. Dr. Doğan Kalafat; Türkiyede uydu sistemleriyle ilk geniş bant sismik istasyonların kurulumu ve fayların araştırılmasına öncülük etti.

DİKKAT ÇEKEN PROJELERE İMZA ATTI

Uzmanlık alanları olan faylardaki aktiviteler ve deprem oluş düzenleri, yerkabuğu yapısının araştırılması, deprem kataloğu çalışmaları, fay düzlemi çalışmaları ve saha gözlemleri konularında dikkat çeken projeleri hayata geçirdi.

CUMA GÜNÜ TÖREN DÜZENLENECEK

12 Temmuz 2024 Cuma saat 10.30da Kandilli Kampüsünde yer alan Fatin Gökmen Konferans Salonunda gerçekleştirilecek törenle uğurlanacak olan Doç. Dr. Doğan Kalafatın cenazesi İstanbul Zincirlikuyu Camiinde kılınacak öğle namazını müteakip İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığına defnedilecek."

2024-07-11T08:23:33Z dg43tfdfdgfd