OğLU HIçBIR OKULA KABUL EDILMEDI: FRANSıZ BELEDIYE BAşKANı, AçLıK GREVINE BAşLADı

Fransa'da Poses kasabası Belediye Başkanı Georgio Loiseau, otizmli oğlunun hiçbir okula kabul edilmemesini protesto etmek için açlık grevine başladı.

France Bleu'nün haberine göre, Loiseau, ağır seviyede otizmli oğlunun durumunun elverişli olmaması nedeniyle okullarda eğitimine devam edemeyeceğini öğrendi. Durumu protesto için Eure bölgesindeki yetkili idari kurumun önüne gelerek açlık grevine başlayan Loiseau, siyasilerin yanı sıra komşu ülkelerden, derneklerden ve çok sayıda kişiden destek gördü.

Loiseau, oğlu ve onun durumundaki çocukların eğitimlerine devam etmeleri için devletten imkan sağlanmasını talep etti. Oğlunun gelecek yıldan itibaren eğitimine devam edemeyeceğini kaydeden Loiseau, "Bu mücadeleyi zafere taşımalıyız" ifadelerini kullandı.

"İlk hafta belirleyici olacak"

Belediye Başkanı, her gün kurumun önüne geleceğini belirterek, zor geçecek olsa da ilk haftanın belirleyici olacağını ifade etti.

Gelecek günlerde konunun çözümüyle ilgili yetkililerle görüşmesi beklenen Loiseau, kendisi gibi birçok ailenin aynı konuda mağduriyet yaşadığını aktardı.

Fransız Sosyalist Partisi Milletvekili Philippe Brun, Loiseau'nun sorununun çözümü için bu hafta Ulusal Meclis'te dinleneceğini açıkladı.(AA)

]]>

2023-05-29T18:16:08Z dg43tfdfdgfd