CHILIMA, RAISI VE UçAK KAZASıNDA öLEN DEVLET LIDERLERININ ILGINç VAKASı

Malavi Devlet Başkanı Lazarus Chakwera medyaya, Malavi Başkan Yardımcısı Saulos Chilima’nın Salı günü bir uçak kazasında öldüğünü bildirdi.

Chilima’nın uçak kazasında ölümü, İran Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi’nin 19 Mayıs’ta ülkenin dışişleri bakanının da hayatına mal olan helikopter kazasında öldürülmesinden bir aydan kısa bir süre sonra gerçekleşti.

Chilima kazasında ne oldu?

Chilima’yı taşıyan uçak ilk olarak Pazartesi sabahı Lilongwe’den 370 kilometre kuzeydeki Mzuzu şehrine giderken kaybolmuştu.

Bir günden fazla süren arama çalışmalarının ardından düşen uçak, ülkenin kuzeyindeki dağlık bir bölgede bulundu.

Uçak kazalarında kaybedilen liderlerin tarihi

Chilima ve Raisi, uçak kazalarında hayatını kaybeden tek devlet liderleri değil; tarih, endişe verici sayıda dünya liderinin hava kazalarında hayatını kaybettiğini kaydediyor.

2010 yılında Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski, birkaç üst düzey yetkiliyle birlikte Rusya’nın Smolensk kenti yakınlarındaki bir uçak kazasında öldü.

Anti-komünist politikaları ve demokrasiye olan bağlılığıyla tanınan Filipinler’in eski cumhurbaşkanı Ramon Magsaysay, 1957’de Cebu’daki Manunggal Dağı’nda meydana gelen bir kazada öldü. Kendisi, prestijli Ramon Magsaysay Ödülü ile ölümsüzleştirildi.

Pakistan’ın altıncı cumhurbaşkanı ve ülkenin en diktatör askeri liderlerinden biri olan General Zia ul Haq, 1988 yılında Pakistan’ın Bahawalpur yakınlarında öldü. Kazanın nedeni ise gizemini koruyor.

Mozambik Devlet Başkanı Samora Machel, Mozambik-Güney Afrika sınırı yakınlarında düşen uçakta hayatını kaybetti.

Güney Afrika hava trafik kontrolünün neden pilotu rotadan çıkma ve Güney Afrika hava sahasına girme tehlikesi konusunda uyarmadığı konusunda sorular ortaya çıktı.

Ruanda Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana ve Burundi Devlet Başkanı Cyprien Ntaryamira, 1994 yılında Ruanda’nın Kigali kentine inmek üzereyken uçaklarının düşürülmesi sonucu hayatını kaybetmişti.

Bu olayın, Hutu aşırılık yanlıları tarafından Tutsilere karşı yürütülen soykırımı ateşlediğine ve bunun sonunda yaklaşık 800.000 Ruandalı’nın öldürülmesine yol açtığına inanılıyor.

Şüpheli kazalarla ilgili sorular ortaya çıkıyor

Başkan Yardımcısı Saulos Chilima’nın bir uçak kazasında ölümü, dünya liderlerinin karıştığı hava kazalarının trajik tarihine katkıda bulunuyor. Bu olaylar, yüksek profilli kişiler için hava yolculuğuyla ilgili hassasiyeti ve riskleri vurgulamaktadır.

Malavi başkan yardımcısını kaybetmenin yasını tutarken, dünyaya güvenlik ve gökyüzündeki liderlik arasındaki hassas denge hatırlatılıyor.

The post Chilima, Raisi ve uçak kazasında ölen devlet liderlerinin ilginç vakası appeared first on Invezz

2024-06-11T13:16:37Z dg43tfdfdgfd